Inštitut za DNK analize lahko kontaktirate preko:
- elektronske pošte info@dnk4you.com
- preko telefona: 01 200 9 604
- preko mobilnika: 041 36 55 00
- na naslov: Inštitut za DNK analize, Mesarska 18, 1000 Ljubljana.
Inštitut za DNK analize lahko kontaktirate preko:
Ko sprejmemo naročilo, vam pošljemo set za odvzem vzorca sline s priloženimi navodili. Set za odvzem vzorca sestavljajo posebne palčke za odvzem vzorcev DNK iz sline, ovojnice, navodila z vašo referenčno številko in obrazec za stranko. V navodilih je opisan postopek za bris ustne sluznice. Slino zajamemo s posebnimi palčkami in sicer med ličnico in zobmi. Nato palčke vstavimo v ovojnico. Postopek ponovimo za vsako testirano osebo. Postopek je popolnoma neboleč, saj samo s palčko podrgnemo po sluznici. Nato vse posamezne ovojnice vstavite v ovojnico z našim naslovom, na katerega vse skupaj pošljete. Vzorce nato testiramo in vam pošljemo rezultate po elektronski ali navadni pošti.
Za vse teste in analize zagotavljamo najmanj 99% zanesljivost. Testi dosegajo najvišje standarde zanesljivosti in ponovljivosti testiranj. Glede na naravo testa, so podrobne specifikacije za posamezen test nevede pri posameznem testu oziroma analizi.
Set za odvzem vzorcev sline vam dostavimo po pošti na vaš naslov. Set lahko tudi osebno prevzamete na našem naslovu v času uradnih ur. Pri testih, kjer je potrebnen osvzem strokovne osebe vam določimo datum odvzema. Več…
Kratica DNK (deoksiribonukleinska kislina) je molekula, ki je nosilka genetske informacije v vseh živih organizmih.
Molekula, ki se nahaja v jedru celice in vsebuje dedne informacije. Molekulo DNK gradijo 4 različni nukleotidi (C – citozin, T – timin, A- adenin, G – gvanin), ki so zaporedno nanizani v verigo, in ima obliko dvojne vijačnice. To pomeni, da se 2 verigi nukleotidov, ovijata druga okoli druge. Verigi sta v notranjosti dvojne vijačnice povezani z vodikovimi mostički med nukleotidi. Nukleotid C se vedno poveže z nukleotidom G, nukleotid A pa vedno z nukleotidom T.
Vzorce sline lahko vzame tudi strokovnjak. Za več informacij kontaktirajte Inštitut za DNK analize.
Posamezne teste lahko plačujete z vsemi kreditnimi karticami s pomočjo varnega elektronskega poslovanja PayPal. Lahko plačate tudi po predračunu ali po položnici na transakcijski račun Inštituta za DNK analize.
Vzorec si lahko vzamete tudi anonimno in sicer lahko namesto imen uporabljate izmišljena imena oziroma številke. Pomembno je le to, da ustrezno označite spol in vlogo posameznega vzorca (ženska, mama).
Ne. Za to je potreben drugačen postopek in odvzem DNK vzorca. Veliko število ljudi raje naredi test za osebno uporabo, da se znebijo svojih dvomov, preden gredo v drage sodne postopke. DNK test za osebno uporabo jim omogoči, da naredijo cenovno ugodnejši test in pridobijo rezultate v zasebnosti svojega doma.
Razlika med testoma je v testiranju različnih števil lokusov, kar pomeni, več lokusov kot se testira, bolj je test natančen. Pri testiranju so upoštevane tudi vse morebitne mutacije. DNK test očetovstva ELITE je več kot 500x bolj natančen pri potrditvi očetovstva. Več…
Ena od dveh ali več različic gena, ki ležijo na homolognih kromosomih na istem mestu. Vsebuje zapis za eno od oblik dedne lastnosti (npr. krvne skupine)
Vsako živo bitje nosi v svoji DNK informacije, ki ga določijo kot posameznika (npr. barva, vedenjski odziv,..). Segmentu DNK, ki kodira določeno lastnost pravimo gen, ki je nameščen na delu kromosoma, imenovan lokus.
Pri izdelavi analize se lahko uporabi tudi druge biološke vzorce, t.i. zavržene vzorce- forenzične vzorce. Med te vzorce spadajo npr: lasje (vsaj 5- 10 las s korenino, ne odstriženih!), žvečilni gumi, cigaretni ogorek, sperma, umazana palčka za ušesa, odstriženi nohti, kri na različnih materialih in drugi biološki vzorci. Pri zavrženih vzorcih je njihovo kvaliteto potrebno vedno preveriti. Od kvalitete posameznega vzorca je odvisna uspešnost izolacije DNK posameznika. Ponavadi je uspešnost izolacije DNK iz zavrženega vzorca večja od 90%. Ko enkrat izolacija uspe, je rezultat 100 % zanesljiv. Več…
Vsako stranko pisno vabimo na sodni odvzem brisa ustne sluznice. Udeležena stranka se mora legitimirati z osebno izkaznico. Strokovna oseba pa odvzame bris ustne sluznice. Ker je postopek pod strokovnim nadzorom od odvzema do rezultatov, rezultati veljajo na sodišču in v upravnih postopkih dokazovanja očetovstva ali za druge namene. Več…
Prenatalni neinvazivni test je popolnoma varen in zanesljiv test za preverjanje očetovstva in ne ogroža nerojenega otroka. Trenutno je edini test, ki zagotavlja 100% zanesljivost in je popolnoma varen za plod. Več…
Ugotavljanje očetovstva je možno tudi takrat, ko domnevni oče ni na voljo, so pa na voljo njegovi sorodniki. Npr. stari starši,tete ali strici.To je posredni test očetovstva, ko oče ni na voljo za testiranje in je edini sorodnik na voljo njegov brat ali sestra ali mama ali oče. Priporočljivo je, da sodeluje tudi mati. S tem odstranimo mamin prispevek v DNK-ju testiranega posameznika ali pa da sodeluje vsaj še en sorodnik domnevnega očeta. Več…
To je kombinacija različnih alelov (genetskih označevalcev), ki so na vezanih lokusih na istem kromosomu (vezano dedovanje).
To je skupina podobnih haplotipov, ki imajo skupnega prednika z enakim genetskim označevalcem.
Pri analizi testiramo med 160.000 do 200.000 markerjev. Z DNK analizo ugotovimo pot naših prednikov do 140.000 let v preteklost. Za posamezne haplotipe pa nekje od 30.000 do 10.000 let nazaj vse do bližnje preteklosti 1000 let nazaj. To je seveda odvisno od vsakega haplotipa posebej. Vrednosti markerjev za posamezen haplotip so vidni tudi na poročilu.
Količina podatkov v DNK enega organizma je ogromna in je zaenkrat ne moremu pri vsakem osebku rutinsko obravnavati v celoti. Tukaj nam na pomoč priskočijo genetski markerji- označevalec, kratki del DNK, ki jih lahko v vsej tej masi informacij najdemo in katerih dedovanje lahko sledimo.
Lokus je mesto v molekuli DNK, kjer leži označevalec. Če si molekule DNK predstavljamo kot zelo dolge vrvice, bi bil lokus specifičen del vrvice, na primer med osmim in devetim centimetrom.
Zavedati se moramo, da ima človeško telo okoli 26.000 genov.
DNK analiza kritičnih bolezni je t.i. “screening test” pri katerem se na različnih genih pregleda določene označevalce, ki so značilni za posamezne bolezni. Ker je izbor pregledanih označevalcev omejen, je to prva informacija za ukrepanje in spreminjanje življenjskih navad. Ponavadi se s temi testi pregleda širšo paleto genetskih označevalcev, ki se jih kasneje ovrednoti in dela zaključke.
DNK analiza NUTRIGEN zagotavlja učinkovit pristop za doseganje optimalne prehrane, telesne teže in življenskega sloga. Personalizirano poročilo vam ponuja odgovore, nasvete in napotke, kako izgubiti in v nadaljevanju ohranjati primerno telesno težo, katera so hranila, ki jih vaše telo potrebuje, ter kako se pravilno prehranjevati za preprečevanje najpogostejših obolenj. Več…